sobota, 1 grudnia 2007
Twarz Tuska 29 listopada 2007
Autor: Klient Nasz Pan 0 komentarze
Etykiety: Donald Tusk, Platforma Obywatelska
4 lipca 2007
Posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wśród obecnych Beata Sawicka. Odzywa się tylko raz. Pyta o punkt programu Prawo wobec sekt, który był planowany do dyskusji w październiku. Chciała wiedzieć, czego ten punkt ma dotyczyć.
Ireneusz Raś z PO, mimo że dwa tygodnie wcześniej sam zgłosił ten punkt programu, nie przybył na posiedzenie komisji.
Czytanie fragmentów protokołu z posiedzenia komisji nie jest nadzwyczaj ciekawe. Dokonałem skrótu. Mimo to zostało sporo tekstu. Pogrubiłem fragmenty, które mogą być bardziej interesujące. Niecierpliwi powinni przeczytać wypowiedź Sawickiej, odpowiedź posła Edwarda Siarki z PiS, a po niej wypowiedź Grzegorza Dolniaka z PO.
Komentarz na ten temat opublikuję później.
Biuletyn nr: 2206/V
Komisja: Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /nr 111/
Data: 04-07-2007
Mówcy: Poseł Marek Biernacki /PO/
Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Bernadetta Czerska
Poseł Grzegorz Dolniak /PO/
Poseł Artur Górski /PiS/
Poseł Edward Kiedos /Samoobrona/
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński /PiS/
Poseł Krystyna Łybacka /SLD/
Poseł Konstanty Miodowicz /PO/
Poseł Beata Sawicka /PO/
Poseł Edward Siarka /PiS/
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Soloch
Poseł Marek Surmacz /PiS/
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski
Poseł Wiesław Woda /PSL/
Poseł Stanisław Wziątek /SLD/
Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, obradująca pod przewodnictwem posła Marka Kuchcińskiego (PiS), przewodniczącego Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:
– rozpatrzenie odpowiedzi na dezyderat nr 3 w sprawie właściwego funkcjonowania służb ratowniczych,
– uchwalenie planu pracy Komisji na II półrocze 2007 r.,
– rozpatrzenie propozycji Komisji dotyczących tematów, które mogą być przedmiotem badań kontrolnych NIK w 2008 r.
W posiedzeniu udział wzięli: Paweł Soloch podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz ze współpracownikami, Andrzej Szweda-Lewandowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody, Zygmunt Łobejko radca ministra w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wraz ze współpracownikami, Przemysław Klaman zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia wraz ze współpracownikami, Bernadetta Czerska zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Krzysztof Dyl zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Wojciech Bukowski dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jan Krzysztof naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Czesław Ślimak wiceprezes zarządu TOPR, Jacek Dębicki naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mariusz Zaród naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR, Andrzej Chudzicki komandor Mazurskiej Służby Ratowniczej.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Dariusz Jachimiak, Anna Pilarska, Aniela Rytel – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
Otwieram posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Witam członków Komisji i zaproszonych gości. Stwierdzam kworum. Porządek obrad otrzymali państwo na piśmie. Proponowaliśmy w nim dwa punkty – rozpatrzenie odpowiedzi na dezyderat i uchwalenie planu pracy. Jednak w związku z pismem otrzymanym od marszałka Sejmu proponujemy rozszerzenie dzisiejszego porządku o trzeci punkt – rozpatrzenie propozycji Komisji dotyczących tematów, które mogą być przedmiotem badań kontrolnych Najwyższej Izby Kontroli w przyszłym roku.
Czy są uwagi do przedstawionego porządku? Nie słyszę. Stwierdzam, że Komisja przyjęła zaproponowany porządek obrad.
(...)
Poseł Marek Surmacz (PiS):
W projekcie planu pracy na wrzesień przewidziane jest omówienie zagadnień związanych z przestępczością przeciwko dobrom kultury. W tej sprawie we wrześniu w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja pod auspicjami Interpolu. Dobrze byłoby, aby posiedzenie Komisji na ten temat zbiegło się z tą konferencją. Powiem więcej, warto, aby członkowie Komisji wzięli udział w tej konferencji. To będzie konferencja na najwyższym poziomie, bo z udziałem szefa Interpolu.
W związku z tym sugeruję, aby już na tym etapie porozumieć się z marszałkiem, żeby nie wystąpiła kolizja z posiedzeniem Sejmu. Powtarzam, to będzie ważne wydarzenie z punktu widzenia bezpieczeństwa w Polsce.
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
W jakim terminie odbędzie się ta konferencja?
Poseł Marek Surmacz (PiS):
Nie znam dokładnego terminu, ale wiem, że Interpolowi zostały zaproponowane dwa lub trzy terminy do uzgodnienia. Wydaje mi się, że jest ona planowana bliżej końca września.
Mogę powiedzieć, że na tym poziomie wszystko dobrze funkcjonuje, a sugerowane przez ministra Janusza Kaczmarka zmiany nie mają charakteru daleko idących zmian, tylko korekty już istniejącego, dobrze działającego zespołu międzyresortowego, zespołu różnych służb specjalnych. Proszę mi wierzyć, wszystkie zabezpieczenia dobrze funkcjonują.
(...)
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
Na sierpień mamy zaplanowane rozpatrzenie projektu ustawy ratyfikującej konwencję związaną z walką z terroryzmem, może to z tym połączyć. Będzie to wspólne posiedzenie z Komisją Spraw Zagranicznych, możemy wspólnie omówić i ocenić tę konwencję, a potem – w drugiej części posiedzenia – kontynuować kwestie zarządzania kryzysowego, jak również sprawy związane z obroną przed terroryzmem.
Poseł Marek Surmacz (PiS):
A może zróbmy tak. Drugie posiedzenie zaplanowane na sierpień, a poświęcone informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przygotowania organów administracji rządowej w związku z wejściem Polski do strefy Shengen przesunąć na koniec września, ponieważ w tym czasie zakończą się wszystkie etapy przygotowań gotowości do przystąpienie do strefy Shengen. W tym momencie służby już będą miały informacje o stanie zaawansowania przygotowań do wejścia Polski do strefy Shengen. To posiedzenie może się odbyć nawet na początku października, bo to jest tylko informacja Najwyższej Izby Kontroli.
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
Czy mam zgodę, żebyśmy w sierpniu na jednym posiedzeniu omówili trzy duże tematy, bo one są zbieżne? Dziękuję za zgodę. Natomiast informację Najwyższej Izby Kontroli przełożymy na później, bo to nam nie ucieknie.
Poseł Beata Sawicka (PO):
Proszę o informację na temat drugiego punktu zaplanowanego na październik – „Prawo wobec sekt”. Czy ten temat pojawia się, bo są jakieś nowe propozycje legislacyjne? Czy chodzi o ocenę obecnego stanu prawnego? A może o coś zupełnie innego. Bardzo proszę pomysłodawcę tej propozycji o rozwinięcie tematu.
Poseł Edward Siarka (PiS):
Taką propozycję zgłosił poseł Ireneusz Raś. Niestety, dzisiaj go nie ma. Ten temat pojawił się w toku dyskusji, informacji lub przy omawianiu spraw bieżących. Ktoś w trakcie dyskusji stwierdził, że wrócimy do tego tematu. Poseł Ireneusz Raś do końca nie rozwinął swojej propozycji.
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
Rozumiem, że poseł Ireneusz Raś wyjaśni nam swoją propozycję, bo ten punkt został wprowadzony do planu na jego wniosek.
Poseł Grzegorz Dolniak (PO):
Dwa tygodnie temu złożyłem wniosek o zwołanie posiedzenia Komisji, którego tematem byłyby problemy kadrowe w Policji, ale w kontekście pewnych zdarzeń, które zaistniały w województwie lubelskim. Taką propozycję z dokładnym uzasadnieniem przesłałem na ręce pana przewodniczącego.
Ta sytuacja rozwija się dynamicznie, z moich ostatnich informacji wynika, że komendant wojewódzki Policji w Lublinie został odwołany z zajmowanej funkcji. Ponieważ jednak ta sprawa ma wymiar ogólnokrajowy, a sytuacja w Lublinie jest tylko papierkiem lakmusowym, to chciałbym, żebyśmy nad problemem funkcjonowania Policji w obecnej rzeczywistości znacznie mocniej się pochylili.
We wniosku sugerowałem, aby omówić ten temat jeszcze przed przerwą wakacyjną. Teraz nie wiem, czy brak mojej propozycji w projekcie planu pracy na II półrocze oznacza, że pan przewodniczący przewidział posiedzenie Komisji poświęcone tej tematyce jeszcze przed przerwą wakacyjną? Jeżeli nie, to bardzo proszę zaplanować ten temat jako jeden z pierwszych po przerwie wakacyjnej.
Z pewnych sugestii pracowników sekretariatu wynika, że punkt ten mógłby stanowić poszerzenie zgłoszonego przez posła Edwarda Siarkę tematu dotyczącego problemów kadrowych służb mundurowych, który to temat jest zaplanowany na wrzesień.
W tej sytuacji proszę o przesunięcie tego tematu z września na sierpień. Oprócz tego proszę albo o zmodyfikowanie tematu posiedzenia tak, aby nie wybrzmiały tylko i wyłącznie kwestie kadrowe w jakimś wąskim znaczeniu, albo zawieramy gentleman egreement, że temat pozostawiamy bez zmian, natomiast nie ograniczamy dyskusji li tylko do sucho pojętych problemów kadrowych służb mundurowych.
Chciałbym przede wszystkim skupić się na Policji i pewnych problemach, które stanowią ważącą w wymiarze publicznym kwestię bulwersującą opinię publiczną, i których pozostawienie w niezmienionym stanie rzeczy będzie źle rzutować na dalszą ocenę pracy polskiej Policji przez społeczeństwo polskie.
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
Przed przerwą wakacyjną, tzn. przed 10 lipca, nie uda się nam porozmawiać na ten temat. Chyba, że większość posłów zdecyduje, że tak ma być, to zrobimy takie posiedzenie. Ale sugeruję przyjąć termin sierpniowy. I umawiamy się, że pojęcie „problemy kadrowe służb mundurowych” dotyczy także kłopotów z komendantem wojewódzkim Policji w Lublinie, bo to też jest element problemów kadrowych służb mundurowych.
Poseł Marek Surmacz (PiS):
Obawiam się, że tak sformułowany temat nie oddaje intencji pana posła. Tu chodzi o szerszy aspekt problemów w Policji, zarządzanie kadrami czy inaczej postępowanie przełożonych wobec ujawnionych przypadków patologicznego zachowania się funkcjonariuszy, podejmowanie działań ukrywania tego typu zjawisk, mataczenia, mówiąc wprost.
(...)
Przewodniczący poseł Marek Kuchciński (PiS):
Proponuję pozostawić brzmienie tego tematu bez zmian. Rozumiem, że wszystko, co dotyczy problemów kadrowych, można na takim posiedzeniu omówić. Tyle tylko, że przesuwamy go na sierpień.
Zwracam uwagę, że na sierpień przenieśliśmy kwestie związane z terroryzmem – sprawa walki z terroryzmem, zarządzanie kryzysowe i projekt ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy. To jest jeden temat. Drugi temat – problemy kadrowe służb mundurowych. Taki jest plan na sierpień. Czy mam na to zgodę? Dziękuję.
(...)
Jeżeli nie uda się tego zgrać, to posiedzenie wyjazdowe nad Bałtykiem odbędzie w październiku. Prawo wobec sekt – zostaje, budżet – zostaje, wizytacja ośrodków dla uchodźców – pozostaje, bo uwag nie było.
(...)
Autor: Klient Nasz Pan 0 komentarze
Etykiety: 4.07.2007, Beata Sawicka, Ireneusz Raś, Lublin, Platforma Obywatelska, Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, sekty