niedziela, 23 grudnia 2007

Szwindel z Gryfami

18 października 2007 portal internetowy starostwa lubińskiego informuje, wręcz krzyczy:

Nasz ZOZ nominowany do GRYFA!!!

Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubinie zostal nominowany do GRYFA: w kategorii specjalnej - znalazł się w gronie najlepiej zarządzanych samodzielnych ZOZ-ów na Dolnym Śląsku. Uroczyste podsumowanie konkursu odbedzie się 22.10 we Wrocławiu.

Misją przedsięwzięcia, jak co roku, jest krzewienie idei przedsiębiorczości i kreatywności gospodarczej w środowiskach przedsiębiorców i działaczy samorządów terytorialnych jako podstawowego warunku dynamicznego, harmonijnego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Dolnego Śląska.

Konkurs "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza" organizowany jest przez Zachodnią Izbę Gospodarczą oraz Związek Pracodawców Polska Miedź . Honorowy patronat objęli nad nim Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Prezes KGHM Polska Miedź.

W kategorii "Nagroda specjalna" dla najlepiej zarządzanego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej na Dolnym Śląsku w gronie nominowanych znaleźli się:

- Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubinie
- Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu

Więcej o konkursie www.zig.pl

Autor: km
Data: 2007-10-18 22:04:01
Informacja pojawia się w czwartek 18 października o 22:04. Jest to pierwsza jakakolwiek informacja o tym, że lubiński ZOZ w ogóle bierze udział w konkursie Gryfów Dolnośląskich. A przecież ogłoszenie nagrodzonych i gala odbywają się już w powyborczy poniedziałek 22 października. Gdzie czas na porównanie kandydatów, dyskusję, drukowanie dyplomów, grawerowanie statuetek, załatwienie wszystkich niezbędnych spraw organizacyjnych. W niedzielę 21 października odbywały się wybory parlamentarne. Nie sądzę, by kapituła konkursu zebrała się w czasie wyborczego weekendu.

Dwuznacznie brzmi krzewienie "kreatywności gospodarczej" wśród "działaczy samorządowych". Wiele szpitali w Polsce właśnie z powodu "kreatywności gospodarczej" działaczy samorządowych popadło w finansową zapaść. Niektóre szpitale zostały już poddane likwidacji. Następne czekają w kolejce. Lubiński szpital też czeka na likwidację. Dogorywa. Oto obraz z końca sierpnia 2007:
Sytuacja szpitala wygląda tragicznie - powiedział Tadeusz Myrda, radny Lubin 2006. - Mamy już wypowiedzenia lekarzy i w październiku może okazać się, że będziemy bez opieki medycznej, a ponadto dług szpitala wcale się nie zmniejsza. Co w takim razie stanie się z mieniem, kiedy placówka upadnie? Na to i inne pytanie nikt z zarządu powiatu nie potrafił odpowiedzieć.
A my dowiadujemy się o nominacji do nagrody za bardzo dobre zarządzanie. Super.

W witrynie Zachodniej Izby Gospodarczej widzimy przy nominacjach datę 16 lipca 2007:


Daty się nie zgadzają. 16 lipca 2007 znane były nominacje we wszystkich kategoriach, z wyjątkiem chyba nagrody specjalnej.

Nagrodę specjalną dla "najlepiej zarządzanego Samodzielnego Publicznego ZOZ-u na Dolnym Śląsku" stworzono zapewne chybcikiem już po aresztowaniu Sawickiej w październiku i wtedy dopisano do strony internetowej datowanej 16 lipca, aby choć częściowo zaszczepić lubiński ZOZ przed zarzutami CBA i prokuratury. Jakim cudem można było uznać dogorywający szpital za najlepiej zarządzany?

22 października dowiadujemy się
Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubinie otrzymał w poniedziałkowy wieczór prestiżowe wyróżnienie: "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza". Nasza placówka znalazła się w gronie najlepiej zarządzanych samodzielnych ZOZ -ów na Dolnym Śląsku. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się Wrocławiu.

(...) Do Dolnośląskich Gryfów zgłosiło się też dużo placówek służby zdrowia i samorządów. W kategorii najlepsza jednostka samorządu terytorialnego w pozyskiwaniu eurofunduszy zwyciężyła gmina Karpacz, z kolei Świdnica została nagrodzona za najlepszy gminny program rozwoju gospodarczego.
Nagrodę specjalną dla najlepiej zarządzanego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej na Dolnym Śląsku wywalczył Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubinie. Najbardziej efektywnie zarządzaną niepubliczną placówką okazał się EMC Instytut Medyczny SA.

- Ze służby zdrowia mieliśmy sporo zgłoszeń - mówi Janusz Rybak. - Dlatego niełatwo było wskazać najlepszych. Jednak nasza 14-osobowa kapituła działa według ściśle określonych zasad. Zwycięzcy zdobyli najwięcej punktów w poszczególnych kryteriach.
Kapituła działa według ściśle określonych zasad? Jakie to zasady? Ciekawe, że w 2007 po raz pierwszy w konkursie pojawiły się zakłady opieki zdrowotnej. We wcześniejszych latach brak było jakichkolwiek informacji na ten temat.

W regulaminie konkursu piszą tak

Kandydaci do nagrody muszą osiągnąć znakomite wyniki ekonomiczne, gospodarcze, terminowo regulować zobowiązania, tworzyć nowe miejsca pracy, inwestować w rozwój, działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego, działać na rzecz społeczności lokalnych oraz brać udział w działaniach związanych z Unią Europejską. Ich kandydatury podlegają szczegółowej analizie opartej na Regulaminie Konkursowym, a Nagrody przyznaje Kapituła, do składu której zaproszeni zostali reprezentanci władz regionu, autorytety naukowe i przedsiębiorcy decydujący o sile gospodarki Dolnego Śląska.

Kto może wziąć w nim udział?

Udział w konkursie, jak już wyżej wspomniano, wziąć może każde przedsiębiorstwo oraz jednostka samorządu terytorialnego na Dolnym Śląsku, która spełnia regulaminowe wymagania, a dodatkowo poszczycić się może szczególnymi osiągnięciami w dziedzinach określonych kategoriami konkursu. Należy ponadto prawidłowo wypełnić ankietę i złożyć ją w wymaganym terminie w Biurze Zachodniej Izby Gospodarczej.
Jaki był ten "wymagany termin" w konkursie w 2007? Jeśli na stronach zig.pl nominacje ogłoszono w lipcu, to obowiązywał chyba termin lipcowy lub wcześniejszy?

Czy szpital w Lubinie generujący straty spełnia wymagania konkursu? Jak wyglądają jego "znakomite wyniki ekonomiczne"?

Jakie "szczególne osiągnięcia" ma lubiński ZOZ? Głównym jego osiągnięciem wydaje się to, że jest zarządzany przez męża radnej z Platformy Obywatelskiej (Edward Schmidt, mąż Barbary Schmidt), a na długu tego szpitala dorobili się m.in. Marek i Norbert Wojnarowscy, znani członkowie PO prowadzący Agencję Obrotu Wierzytelnościami Progres. Marek Wojnarowski jest członkiem Rady Społecznej szpitala. Norbert Wojnarowski we wrześniu został przewodniczącym powiatowej organizacji PO, a w październiku został po raz pierwszy posłem. Jest bardzo bliskim współpracownikiem Grzegorza Schetyny. I chyba to są największe osiągnięcia szpitala i ludzi z nim związanych.

Wśród radiotechników w maju 2006

13 maja Beata Sawicka pojawia się na święcie Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników i jeleniogórskich radiotechników. W witrynie radar.jgora.pl pod adresem http://www.radar.jgora.pl/swieto2006/15.jpg opublikowane jest jej zdjęcie obok zdjęć generała brygady Zbigniewa Janosia, Józefa Kusiaka (SLD), Andrzeja Gorzałczyńskiego (SLD) i Józefa Balcerkowskiego, byłego komendanta Centrum Szkolenia Radioelektronicznego.

Święto Wojsk Radiotechnicznych

Trzecie święto Wojsk Radiotechnicznych zgromadziło [12 października 2007] w Jeleniej Górze wielu znakomitych radiotechników z całej Polski oraz zacnych gości.

Gośćmi honorowymi święta WRt byli między innymi:
(...)
Senatorowie :
Radosław Sikorski - były szef MON
Maria Berny
Tadeusz Lewandowski
Tomasz Misiak

Posłowie na Sejm RP :
Marzena Machałek
Grzegorz Schetyna

oraz :
Władze samorządowe Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego
senat Kolegium Karkonoskiego wraz z rektorem prof. H.Gradkowskim
prezesi organizacji pozarządowych z honorowym prezesem Zarządu Głównego ZBŻZ i OR płk dr Zenonem Biesagą na czele
prezesi firm przemysłu zbrojeniowego: PIT, Radwar i WZE Zielonka. (...)