środa, 24 września 2008

Telezagadka

Ilu tajnych współpracowników SB znajduje się na tej sali?

TVP.info, Angela Merkel, 24 września 2008, 24 September 2008, doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej dla Angeli Merkel, Merkel, Politechnika Wrocławska, Tadeusz Luty, Wrocław, Stasi, SB, Służba Bezpieczeństwa, Tajny Współpracownik SB, lustracja, uniwersytety, szkoły wyższe, PRL

24 września 2008 Kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Honorowy tytuł otrzymuje przywódca z kraju, w którym definitywnie rozprawiono się z donosicielami tajnych służb komunistycznych Stasi. Uniwersytety wschodnich Niemiec zostały oczyszczone. Tymczasem na sali, w której odbywa się uroczystość zasiada paręset osób, a wśród nich niejeden tajny współpracownik SB.

Uzasadnienie przyznania tytułu honorowego opierało się na przesłankach politycznych i naukowych. Nie wiadomo jednak, dlaczego nie wspomniano w uzasadnieniu o współpracownikach Stasi i SB na polskich i niemieckich uczelniach oraz o tym, że Niemcy rozwiązały ten problem, a w Polsce esbeccy tajniacy solidarnie wspięli się na szczyty kariery akademickiej.

To mogłaby być ważna scena polskiego filmu. Mogłaby się znaleźć w niejednym scenariuszu. Mogłaby otwierać film.

Ale dotąd żaden film nie pokazał prawdy o PRL. Żaden. Funkcjonariusze czuwają.