wtorek, 19 maja 2015

Zdjęty z szachownicy

Zniknięcie Borysa Niemcowa ze sceny, które nastąpiło 27 lutego 2015, było powszechnie przedstawiane jako wynik zabójstwa politycznego. Jakakolwiek jest przyczyna zniknięcia, zabójstwo polityczne jest mało prawdopodobne. Niemcow i podobni mu ludzie są częścią ekosystemu politycznego, przesuwanymi dowolnie po szachownicy politycznej. Czasem pionki lub figury znikają z szachownicy, ale niekoniecznie musi to wiązać się ze śmiercią fizyczną.

W systemach komunistycznych, jak i postkomunistycznych, a między nimi różnice są naprawdę małe, nikt zdolny do naruszenia status quo nie dostaje się do wewnętrznych kręgów władzy. Komuniści i postkomuniści nie są głupi. Pamiętajmy, że Niemcow piął się po drabinie politycznej w latach 1990 na sam szczyt, osiągając stanowisko wicepremiera Rosji w 1997. Od 1999 pozostawał na szczycie rosyjskiej "opozycji".

Taki awans i widzialność społeczna są zarezerwowane dla najbardziej zaufanych kadr całkowicie sfałszowanej narracji. Jego "krytyka" Putina (korupcja bla bla) znaczy tyle, co pasza drobiowa dla gdaczących mediów.