poniedziałek, 15 sierpnia 2016

NKWD w Watykanie

Oto nagranie z koncertu Chóru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w Watykanie 15 października 2004, na którym wykonana została "Oka", piosenka komunistycznej armii polskiej zorganizowanej w Związku Sowieckim w 1943. Papież Jan Paweł II zaprosił Chór MSW Rosji do Watykanu dla uczczenia 26 rocznicy jego pontyfikatu. Zespół MSW Rosji został założony jako zespół NKVD, organizacji morderców milionów ludzi.

Zapowiadając piosenkę, prezenterka nazwała ją piosenką polską, całkowicie pomijając jej funkcję ideologiczną. Jest to przecież piosenka odgrywająca rolę hymnu Polskiej Armii Komunistycznej.

Zwróćmy uwagę na nieprawidłowy napis na obrazie wideo. W Watykanie wystąpił Chór Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, a nie Chór Armii Czerwonej. Rosjanie celowo używają nazwy Chór Armii Czerwonej w odniesieniu do dwóch różnych chórów. Jednym jest Chór Armii Czerwonej, zwany także Chórem Aleksandrowa od nazwiska jego organizatora i pierwszego dyrektora, a drugim jest właśnie Chór Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji. Nazwa "Chór Armii Czerwonej" ma ułatwić występy zagraniczne chórowi MSW, bowiem jest łatwiejsza do przyjęcia dla zachodniego odbiorcy niż Chór Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.



Koncert transmitowano na żywo do Włoch i Rosji. Dlaczego nie pokazano transmisji w Polsce?

W kwietniu i w maju 1940 funkcjonariusze NKVD zamordowali w Katyniu i innych miejscach oficerów polskich i przedstawicieli inteligencji polskiej. Dziesiątki tysięcy oficerów polskich zostały wzięte w niewolę sowiecką w wyniku inwazji komunistycznej Rosji na Polskę we wrześniu 1939. Inwazja została przeprowadzona wspólnie i w porozumieniu z nazistowskimi Niemcami, zgodnie z protokołem nazistowsko-komunistycznego porozumienia dokonanego w sierpniu 1939. Dla uczczenia powodzenia wspólnej agresji na Polskę wojska nazistowskie i komunistyczne odbyły wspólną paradę zwycięstwa 22 września 1939 w Brześciu nad Bugiem.



Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, był połączony z wywiadem komunistycznym w sposób szczególny. Była to więź bardzo specjalna. Gdybyśmy nazwali ją relacją przyjazną, byłoby to bardzo mocnym i niesprawiedliwym niedopowiedzeniem. JPII przybył do Watykanu z prawdziwie dalekiej krainy.

Koncert Chóru MSW Rosji w Watykanie jest symboliczną komunistyczną paradą zwycięstwa. Marsz zapoczątkowany we wrześniu 1939 został sfinalizowany w 2004, kiedy funkcjonariusze NKVD wystąpili w Watykanie w Sali Pawła VI przed towarzyszem generałem Wojtyłą.

Proces jego kanonizacji był oczywiście całkowitą farsą.

sobota, 13 sierpnia 2016

Każdy pracownik agentem służb bezpieczeństwa

Inwigilacja stała się obowiązkiem każdego obywatela. Podczas obchodów dwudziestej rocznicy założenia Czeka-GPU-NKVD w swoim wystąpieniu w Teatrze Bolshoi Mikoian powiedział "Każdy pracownik naszego kraju musi być także agentem służb bezpieczeństwa". Prokurator generalny Vyshinskii wychwalał w 1937 "Miliony ludzi pomogły nam w naszej pracy!"

Studenci wzięli sobie do serca instrukcje NKVD, obszernie donosząc na swoich kolegów. [...]

Obserwujący i inwigilujący byli jednocześnie obserwowani i inwigilowani przez swoje otoczenie. Propagandyści jasno wytłumaczyli nowe reguły: "Każdy komunista musi obserwować innego komunistę, jego przeszłość i jego teraźniejszość". Powiązania rodzinne, zainteresowania, przyzwyczajenia - wszystkie informacje były ważne.

Igal Halfin
Stalinist Confessions. Messianism and Terror at the Lengingrad Communist University
University of Pittsburgh Press, 2009

wtorek, 9 sierpnia 2016

Stephanie Czech Rader

Stephanie Czech Rader zmarła 21 stycznia 2016 w Aleksandrii na przedmieściach stolicy USA w wieku 100 lat. Polskie media przemilczały ten fakt.

Stephanie urodziła się w rodzinie polskich imigrantów w Toledo w stanie Ohio. W 1937 ukończyła studia chemiczne na Cornell University.

W 1945 została oddelegowana do Ambasady USA w Warszawie jako agent OSS, Office of Strategic Services, instytucji będącej prekursorem CIA. Podróżowała po Polsce pod pozorem poszukiwania krewnych zagubionych w czasie wojny. Zdobywała informacje dotyczące ruchów Armii Czerwonej i sytuacji ekonomicznej i politycznej. Przyznano jej pośmiertnie order Legion of Merit.

Milczenie polskich mediów na temat postaci Stephanie i jej pracy wywiadowczej jest bardzo wymowne.