piątek, 26 września 2008

Rwanie z POdszewką

Z różnych stron wychodzą afery, w które zamieszani są członkowie Platformy Obywatelskiej.

Oto Piotr Borys, członek Platformy Obywatelskiej z Lubina, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Oto jego żona, Marzena Krauz-Borys, skarbnik fundacji Civis Europae z Lubina. Niedawno fundacja otrzymała 5,7 miliona dotacji z funduszy unijnych. Jak na nieduże stowarzyszenie, pieniądze ogromne. Z witryny internetowej stowarzyszenia widać, że powstało głównie po to, by doić fundusze unijne i państwowe, bo pozoruje działalność jedynie wtedy, kiedy dostaje dotację.

Głównym celem Stowarzyszenia jest propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej w formie konferencji, warsztatów, szkoleń, spotkań kulturalnych i konkursów.
Serwis internetowy - wydmuszka służy pozorowaniu istnienia. W dziale "Aktualności" opublikowano cztery (4) mało istotne wiadomości.

Gazeta Wyborcza w dziale wrocławskim napisała o wątpliwościach radnych PiS z sejmiku wojewódzkiego, którzy chcą przeprowadzić kontrolę przyznawania dotacji. Nie zająknęła się jednak ani słowem, że Piotr Borys, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, jest członkiem komisji rewizyjnej stowarzyszenia Civis Europae. Szefową stowarzyszenia jest Barbara Skórzewska z Platformy Obywatelskiej w Lubinie. Oba te fakty Wyborcza przed czytelnikami ukryła.

Zauważmy, że Wyborcza postąpiła ściśle według instrukcji "ujawniaj tylko to, co już zostało ujawnione, nic ponadto".

W portalu echomiasta.pl pojawił się kolejny artykuł na temat nieprawidłowości przy przyznawaniu funduszy unijnych we Wrocławiu:

Mail z tymi listami dotarł do wielu osób, między innymi do Federacji Pracodawców Polski Zachodniej, którzy również starają się o dotacje unijne z tego programu. Kiedy zobaczyli to, co my, natychmiast zażądali od marszałka wyjaśnień. Niestety, Marka Łapińskiego nie ma. Bawi w Indiach. Mamy nadzieję, że gdy wróci, odpyta swojego podwładnego wicemarszałka Piotra Borysa, jak to się stało, że jego żona zasiada we władzach lubińskiego stowarzyszenia, które dostało dofinansowanie, choć opinia eksperta ministerstwa w tej sprawie była negatywna.
W portalu echomiasta.pl nie wiedzą chyba jeszcze, że Piotr Borys, wicemarszałek województwa dolnośląskiego jest wiceprzewodniczącym Rady Wykonawczej FPPZ. Nic też nie piszą tam o Schetynie, choć to właśnie Grzegorz Schetyna stoi za karierą Borysa.

Przypomnijmy, że w wieku 22 lat, czyli w 1998 Piotr Borys został radnym w Lubinie i od razu ruszył po konfitury. W latach 1998-2000:
  • Członek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy MPEC TERMAL SA
  • Członek Zgromadzenia Wspólników MPWiK Sp. z o.o. Lubin
  • Członek Zgromadzenia Wspólników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami Mundo Sp. z o.o. Lubin
  • Członek Zgromadzenia Wspólników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. Lubin
A później karuzela między spółkami kontrolowanymi przez Platformę Obywatelską:
  • 2000-2001 spółka komunalna Termal SA w Lubinie
  • 2001-2003 Agencja Rozwoju Regionalnego (członek zarządu, prezes zarządu, kierownik ds. funduszy europejskich)
  • 2003 - 2006 Prezes zarządu Aquapark Polkowice SA
  • Od grudnia 2006 w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.
Piotr Borys urodził się w 1976. Proszę popatrzeć na daty, w jakim wieku został prezesem ARR ARLEG i Aquaparku w Polkowicach. Typowa kariera ciągniętego za uszy do góry aparatczyka.
Członkostwo partyjne, kolejno: Unia Wolności, Partia Demokratyczna demokraci.pl, Platforma Obywatelska. W swoim internetowym życiorysie pominął jednak historię przynależności partyjnej.