niedziela, 7 lutego 2016

List Małgorzaty Głuchowskiej do Prokuratora Generalnego 16 stycznia 2016

Małgorzata Głuchowska

Andrzej Seremet
Prokurator Generalny
ul. Rakowiecka 26/30
02-528 Warszawa

Zielona Góra, 16 stycznia 2016

Szanowny Panie Prokuratorze,

Informuję o łamaniu prawa przez przedstawicieli Prokuratury.

19 stycznia 2012 zgłosiłam się do Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze w towarzystwie męża. Po wejściu do budynku zza kontuaru podniósł się rosły mężczyzna. Pełnił funkcję recepcjonisty. Zapytałam, gdzie powinnam się zgłosić w celu złożenia zeznań. Okazało się, że dzień pracy prokuratury miał się ku końcowi i było już za późno, by cokolwiek załatwić. Mężczyzna dopytywał, w jakiej sprawie przyszłam i czego oczekiwałam po spotkaniu z prokuratorem.

23 stycznia 2012 zgłosiłam się do Prokuratury Rejonowej po raz drugi. Również tym razem towarzyszył mi mąż.

Człowiek z portierni skierował nas do niewielkiego pomieszczenia, gdzie znajdowały się krzesła i kazał czekać. Po kilku minutach poinformował, że możemy już udać się do prokuratora, który mnie przesłucha. W trakcie rozmowy z nami beztrosko chrupał dorodną marchewkę. Jego lekceważąca postawa była bardzo czytelna. Prokuratura przekazywała nam komunikat, że nie jesteśmy godni szacunku. Oni i my to dwie różne klasy ludzi. To pierwsze wrażenie potwierdziło się później w zupełności.

Przyjął mnie prokurator P. J. O godzinie 11.00 rozpoczęło się przesłuchanie, które trwało do 12.30. Zeznawałam w obecności mojego męża. W tym czasie przesłuchujący odebrał kilka telefonów, które według niego dotyczyły ważnych spraw służbowych. Opowiedział także historyjkę o pewnej pani dyrektor, która dokonała malwersacji finansowych w szkole, a później została skazana i trafiła do więzienia. Opowiastka miała mnie rozzuchwalić w stawianiu zarzutów. Podczas przesłuchania usiłował nakłonić mnie do wysunięcia zarzutu, że dyrektor szkoły przywłaszczyła pieniądze. Bardzo mnie to zdziwiło i zaniepokoiło.

[...]

Z poważaniem,
Małgorzata Głuchowska

Tekst listu w witrynie lsborkowski.com/pol/